Začínáme s efektivní prací ze země

20.02.2022



Pokud se chcete věnovat akademickému/klasickému jezdeckému umění, nevyhnete se pravděpodobně práci ze země. Ze země pracujeme především z pozice před koněm (typická pro školu Banta Branderupa), z ruky a vedle koně (lonžovací pozice). Dále je možno pracovat např. na dlouhých otěžích v pozici za koněm. Až poté, co je kůň schopen nést sám sebe a zvládá základní cviky ze země, je připraven nést na hřbetě svého jezdce.

Ať už máte odhodlání pustit se do práce ze země naplno a míříte až k vyšším drezurním prvkům, anebo se chcete s koněm jen občasně zabavit něčím nevšedním, budete potřebovat vhodné vybavení. Vhodné - nerovná se zákonitě drahé. Základní vybavení se dá pořídit za pár set korun. Přesto se najdou majitelé neochotní investovat do pořízení potřebných pomůcek a jejich snažení pak postrádá efektivitu.

Pozice "před koněm" nám umožňuje sledovat celé koňské tělo a nejlépe tak odhalíme nedokonalosti jeho pohybu. Z této pozice je vhodné začínat se stranovou prací. Kůň má možnost srozumitelně číst signály našeho těla.


Pozice "vedle koně" není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Vodič nejde u hlavy, jako při běžném vodění, ale zhruba v místě sedla a v dostatečném odstupu od koně, aby na něj kůň dobře viděl. V této pozici hrají nejdůležitější roli ramena vodiče, která určují směr chůze. Na obrázku je začínající dvojice, která si tuto pozici osvojuje u stěny, kde je to nejjednodušší.


Z pozice "vedle koně" se pak snadno dostáváme přímo k pozici lonžovací.

Práce "z ruky" na udidle.


Co tedy budeme do začátku efektivní práce ze země potřebovat? Pojďme se na to společně podívat!


OBNOSEK

Obnosek se používá jak na veškerou práci ze země, tak k ježdění. Nesporná výhoda obnosku spočívá v možnosti připnutí vodítka či lonže do kroužků na nose koně. To nám napomáhá koně směřovat ke správnému sestavení. Samozřejmě nelze očekávat, že za nás obnosek práci odvede sám. Nicméně připnutí vodítka/lonže například do spodního kroužku stájové ohlávky, nebo očka provazové ohlávky, navádí mnohdy koně přímo do sestavení falešného.

Obyčejný nylonový obnosek pro začátek úplně stačí. Takový se dá pořídit už cca kolem 500 Kč. Pokud do obnosku můžete investovat více peněz, zvolte zatím kožený obnosek bez kovové výztuhy v oblasti nosu koně. Pokud nemáte vy ani váš kůň s prací na obnosku zkušenosti a obnosek by nebyl správně nastaven, můžete koni působit diskomfort až bolest.

Obnosků existuje mnoho druhů. Některé umožňují připevnění udidla. Zde vlevo cavesal bez  možnosti připnutí udidla, vpravo Rambo Micklem s možností připnutí udidla. 


VODÍTKO/ OTĚŽE/ LONŽ

K obnosku je zapotřebí vodítko s opravdu malou karabinkou. Může se jednat o lano či popruh s jednou karabinou, nebo můžeme používat přímo otěže se dvěma karabinkami, které mají všestrannější využití (při práci z ruky už se bez nich neobejdete). Kožené otěže s karabinkami nejsou levnou záležitostí. Pořizovací cena se pohybuje okolo 1000 Kč. Pro začátek bohatě stačí i otěže plátěné. Nejlevnější variantou je vlastní výroba z cca 3,5 metru popruhu, na jehož konec (nebo oba konce) připevníte karabinu. Karabina musí být malá z důvodu eliminace nepříjemných tlaků do citlivého koňského nosu. Důležité je, aby otěže (případně vodítko) byly hladké, bez zarážek a neměly uprostřed přezku. To z důvodu komfortu při neustálém zkracování a prodlužování otěží v ruce.

Do základní výbavy patří také lonž. Platí pro ni stejná pravidla - měla by být hladká s drobnou karabinou. Dají se sehnat i speciální lonže z úzké kůže, z biothane atd. Nicméně pro začátek stačí, když si na obyčejné lonži, kterou už doma máte, vyměníte karabinu za drobnější. Jedna ideální délka lonže asi neexistuje - záleží, co s koněm na lonži budete dělat a na jak velkém kruhu se kůň unese. Já mám jednu klasickou 8 m a jednu zkrácenou na 6 m. Tu kratší používám raději, ale neznamená to, že koně lonžuji na 12 m kruhu - jsem u koně blíž a pohybuji se v prostoru s ním.

Různé druhy otěží - kožené kratší délky a větší šířky (používají se jako spodní bosalové), kožené delší užší (používají se jako obnoskové), plátěné otěže vlastní výroby (moje první otěže s karabinkami a za pár kč :) ).


Obyčejná levná lonž z nylonu, na které proběhla výměna původní karabiny za drobnější.


PRODLOUŽENÁ RUKA

Další nezbytností začínajícího "akademika" je bičík (tušírka) sloužící jako prodloužená ruka/ ukazovátko. Tušírku je lepší volit pevnější, aby nepružila a udávala tak koni přesné povely. Nelze určit jednu konkrétní délku, kterou budete potřebovat. Sami zjistíte, že na každý tip práce se vám bude hodit jiná, a tak se vám doma postupně rozroste "bičí rodinka" (milý termín mojí kamarádky Božky ml.).

Já používám 110 cm na ježdění, na práci z pozice před koněm a z ruky 120 - 130 cm. U cviků, kde potřebuji lépe dosáhnout na koně, při vodění na delším vodítku nebo u ložování používám vozatajský bič 160 cm, corylusku či bambusku.

Bambuska a coryluska - co je to?

Bambuska je naše označení pro obyčejnou bambusovou tyč na rajčata, kterou zakoupíte v každém zahradnictví a hobby marketu.

Coryluska je pevný přírodní klacík z lísky obecné (Corylus avellana). Dřevěné klacíky jsou skvělými pomocníky. Jejich výhodou je lehkost, pevnost (přesnost pomůcky) a bezpochyby i nulová pořizovací cena. Bohužel nemají takovou životnost - pokud použijete nepřiměřený tlak vůči koni, nebo vám ji kůň zašlápne, je konec. Dají se použít klacíky i z jiných dřevin, ale s nimi nemám zkušenost. Líska obecná je zdrojem dokonale rovných proutků. Proto jsou corylusky tak oblíbené.

Základní "bičí rodinka" může vypadat například takto. Tušírka, vozatajský bič, coryluska.


Objevte svůj zdroj corylusek. Stačí si vybrat pár pěkně rovných haluzí, doma trochu vysušit a máte na celý rok vystaráno.


UDIDLO (UZDEČKA)
Pokud chcete jezdit koně na udidle, budete jej potřebovat i k práci ze země. Máte-li již koně obsednutého a léta jezdíte na vyhovujícím udidle, není třeba nic měnit. Pokud udidlo teprve vybíráte, velmi oblíbená jsou například udidla roubíková. Roubík znemožňuje vtažení udidlového kroužku do huby a pomáhá lépe vést do obratů. Roubíková udidla jsou velmi vhodná pro mladé koně. Často se setkáte s roubíkovým udidlem, které má otočné kroužky jako stihlo - tzv. fulmerem. Dalším oblíbeným jednoduchým udidlem při akademické/klasické práci je například "baucher", který je často mylně považován za udidlo s pákovým efektem. Výběr správného udidla není vůbec jednoduchá záležitost a je třeba se vždy řídit individuálními preferencemi vašeho koně. Nic nezkazíte ani běžným jednou či dvakrát lomeným stihlem.

Udidlo lze používat s klasickou uzdečkou anebo je možné jej připnout na obnosek s očky k tomu určenými. Důležité je neutahovat nánosníky! Při správné práci kůň povoluje čelist a dochází k přežvykování, olizování, při velkém uvolnění i třeba k zívání.

Fofi nejoblíbenějším udidlem je právě tento fulmer od značky Stübben. Jedná se o jemné dvakrát lomené udidlo z nerezu a sladké mědi. Nánosník plní pouze estetickou funkci, je zapnutý velmi volně.



Fotografie jsou z vlastního zdroje autorky článku.